Mindenki ezt találgatja: mit jelent a szíriai rendszerváltás a migrációs helyzetben?
Az új szíriai vezetés, amelyet a Hayat Tahrir al-Sham egykori dzsihadista csoport vezet, aggodalomra ad okot Európában.
Bár az Iszlám Államot Szíriában jelentősen meggyengítették, nem semmisítették meg teljesen. Az ország egyes részein még mindig tevékenykedik, és egyesek attól tartanak, hogy veszélyeztetheti a békés átmenetet.
Nyitókép: Aleppó/Rami Alsayed/NurPhoto via Getty Images
Az Iszlám Állam Szíriában már széleskörű vereséget szenvedett, de még mindig fenyegetést jelent az ország békés jövőjére nézve. Legalábbis így értékeli ezt Joe Biden leköszönő amerikai elnök, akinek kormánya tömeges légicsapásokat rendelt el a szélsőséges szervezet ellen – írja a Deutsche Welle.
A hadjáratban részt vevő katonai repülőgépek arzenálja jelzi, hogy a Biden-kormányzat mennyire komolyan veszi a fenyegetést. A Szíria központi részeire mért csapásokban B-52-es nehézbombázók, valamint F-15-ös és A-10 Thunderbolt vadászgépek vettek részt.
„Ne legyenek senkinek kétségei: nem fogjuk hagyni, hogy az ISIS újraalakuljon és kihasználja a jelenlegi szíriai helyzetet”
– mondta Michael Erik Kurilla tábornok. „Minden szíriai szervezetnek tudnia kell, hogy felelősségre fogjuk vonni őket, ha bármilyen módon társulnak az ISIS-szel vagy támogatják azt.”
Más név, ugyanaz a vezér
A 2003-as amerikai invázió után Irakban alapított Iszlám Állam 2012-ben, a polgárháborús káosz közepette kezdett el terjedni Szíriában. Itt a szervezet Al-Nuszra Frontnak nevezte magát. Parancsnoka, Abu Muhammad al-Dzsauláni ugyanaz az ember, aki ma a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) milíciát vezeti, amely nemrég megbuktatta Bassár el-Aszad szíriai diktátort. Ideológiai szempontból al-Dzsauláni egyre inkább elhatárolódott az iraki ISIS-tól, és a két csoport közötti rivalizálás a következő években fokozódott.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új szíriai vezetés, amelyet a Hayat Tahrir al-Sham egykori dzsihadista csoport vezet, aggodalomra ad okot Európában.
Az elmúlt években a terrorszervezet elveszettette a területeit, de nem szűnt meg. Sok ISIS-tagot bebörtönöztek Észak-Szíriában, ahol a mai napig táborokban vannak.
Carsten Wieland közel-keleti szakértő és politikai tanácsadó a DW-nek elmondta: az Iszlám Állam soha nem hagyta el Szíriát, még akkor sem, ha széles körben legyőzték őket.
„Még mindig vannak különböző sejtek, köztük alvó sejtek Közép- és Kelet-Szíriában. És ezek minden bizonnyal fenyegetést jelentenek”
– mondta a szakértő.
Számos sejt és tábor érintetlen maradt, különösen a szíriai Irakkal közös határ mentén fekvő Badia-sivatagban. Wieland szerint a sejtek gyakran hajtottak végre támadásokat a vidéki lakosság ellen, különösen a térségben szarvasgombára vadászók ellen.
Mivel más tagok alvó sejtként működnek és várják az esetleges parancsokat, szinte lehetetlen véglegesen megsemmisíteni a csoportot.
Wieland szerint Abu Muhammad al-Dzsauláni valóban szakított az Iszlám Állam ideológiájával, amit szerinte az mutat, hogy eddig „nem történtek nagy mészárlások vagy bosszúhadjáratok”.
Jelenlegi állapotában úgy tűnik, az ISIS képtelen jelentősen kiterjedni, nemhogy visszaállítani az ellenőrzést korábbi területén. Ám Aszad megbuktatását és a politikai felfordulást követően a hírhedten brutális terrorcsoport megpróbálhatja ismét kiterjeszteni befolyási övezetét.
Ezt is ajánljuk a témában
Aszad rezsimjének az összeomlása váratlanul érte Izraelt, amelynek ugyan kedvez egy iráni szövetséges gyengülése, azonban ez nem jelenti azt, hogy örül a potenciálisan iszlamista új vezetésnek.